Kern

ikowpis - kern

Rok produkcji: 2010
Reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
Dane techniczne: 56 min.
Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Urząd Miasta Łodzi
Produkcja: Studio Filmowe „N”

Historia życia Andrzeja Kerna – działacza opozycyjnego, łódzkiego adwokata i polityka. Dokument o cenie, którą Kern musiał zapłacić za swoje przekonania.„Kern” Grzegorza Królikiewicza, to dokument o życiu łódzkiego adwokata Andrzeja Kerna. To obraz człowieka niezłomnego w walce o niepodległość i przywracanie wartości w życiu publicznym. Niebezpieczny dla nowych elit, ponieważ miał wizję ustroju wolnej Polski opartego na systemie wartości, które jak mało kto chciał i wiedział jak wprowadzać w życie. Portret polskiego patrioty, który od wczesnych lat zaangażowany w życie polityczne starał się walczyć z monopolem partii i jej wizją kraju. Opozycjonista, obrońca w wielu procesach politycznych, wreszcie poseł i wicemarszałek Sejmu. Film ukazuje intrygę nowych elit prowadzącą do cywilnej śmierci polityka. Polityka, który uderzając w interesy tych elit, stał się celem i ofiarą jej ataków. Wymierzony w niego cios – uprowadzenie przez rodzinę Malisiewicz-Gąsior jego córki Moniki – był początkiem końca jego życia publicznego. Zafałszowany przez media przekaz godził w dobre imię mecenasa Kerna i szargał jego honor. „Kern”, to portret polskiego patrioty i – jak mówią jego przyjaciele – człowieka wielkiej miary, osoby z gruntu uczciwej. To obraz wybitnego adwokata, doskonałego obrońcy i przekonującego mówcy o znakomitym wyczuciu wartości. Sam Andrzej Kern mówił o sobie, że jest człowiekiem pokoju, dialogu i tolerancji, ale zawsze gotowym do walki, gdy ktoś godzi w jego ojczyznę, wiarę, honor i godność. Do walki, do której zmuszony był stanąć, a której przebieg sfilmował jego przyjaciel, Grzegorz Królikiewicz.

 

Zwiastun filmu:

 

GŁOSY PRASY:

„Kern” – wybitny film o nieprzeciętnym człowieku, który zrobił jeden z najoryginalniejszych polskich twórców filmowych – Grzegorz Królikiewicz. Jest to film o prawdziwym patriocie. Wypróbowanym przyjacielu. (…) Na początku użyłem sztampowego, acz prawdziwego w odniesieniu do filmu Królikiewicza, zwrotu – wybitny film. Tak się mówi o wartościowych filmach dokumentalnych.- „Prawdziwy”, „Poruszający”, „Wstrząsający”, „Niezwykły”. (…) Dokument o Kernie jest przede wszystkim piękny.

Jerzy Jachowicz, TVP.INFO

„Kern” – tak lakonicznie nazwany został dokument o polityku zaszczutym przy wsparciu mediów i autorytetów moralnych. (…) Znany reżyser Grzegorz Królikiewicz żmudnie odcyfrował szczegóły tej intrygi (…) Przypomniane w filmie insynuacyjne artykuły w mediach robią nawet po latach poruszające wrażenie. (…) To opowieść o tym, jak zniszczyć człowieka, uderzając w to, co jest dla niego najsłabszym punktem – w jego relacje z dorastającym dzieckiem. Grzegorz Królikiewicz upomniał się o dobre imię polityka, którego losy na zawsze powinny zostać wyrzutem sumienia obrońców III RP.

Piotr Semka, Rzeczpospolita

Właśnie reżyser Grzegorz Królikiewicz nakręcił film pod tytułem „Kern” o byłym, nieżyjącym już wicemarszałku Sejmu Andrzeju Kernie. To znaczy – nie tyle o nim, chociaż o nim też – co o mechanizmie przy pomocy którego Andrzej Kern został zaszczuty – już pod rządami niekomunistycznych premierów (…) Ten przejmujący film jest nie tylko przypomnieniem – jest przestrogą przed tym, co zawsze może się powtórzyć, zwłaszcza w sytuacji, gdy światło nie zostało przecież wcale oddzielone od ciemności.

Stanisław Michalkiewicz, z felietonu ‘Wspomnienia z przyszłości’ emitowanego w Radiu Maryja

Oczekiwany od dawna film dokumentalny o mecenasie Andrzeju Kernie, wicemarszałku Sejmu I kadencji, jest właśnie dystrybuowany. Obraz, który jest hołdem złożonym pośmiertnie wybitnemu łódzkiemu adwokatowi, miał dać odpowiedź na wiele wątpliwości i pytań, choćby o wydarzenia sprzed 16 lat i porwanie Moniki Kern – córki mecenasa czy rozgrywające się wydarzenia tzw. nocnej zmiany i odwołania rządu Jana Olszewskiego. Miał wyjaśnić niezorientowanym, na czym tak naprawdę polegał dramat jego rodziny i jaki straszliwy atak zgotowali mu ci, którym nie odpowiadała jego bezkompromisowość i zdecydowane poglądy polityczne. (…) Dzięki obrazowi Grzegorza Królikiewicza poznajemy też jakiś urywek jego opozycyjnej i sejmowej działalności. Historię wywodzących się ze Szwajcarii przodków, powojenne losy rodziny, historie z życia codziennego (…).

Anna Skopińska, Niedziela

 

W FILMIE WYPOWIADAJĄ SIĘ MIĘDZY INNYMI:

  • Ryszard Legutko – profesor filozofii, naukowiec, publicysta, tłumacz i polityk. Senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji, w 2007 roku w rządzie Jarosława Kaczyńskiego sprawował funkcję ministra edukacji narodowej. Od lipca 2009 roku jest posłem Parlamentu Europejskiego. Autor kilkunastu publikacji książkowych, tłumaczeń Platona. Wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera. Związany z krakowskim Ośrodkiem Myśli Politycznej, którego był współzałożycielem i prezesem do 2005 roku. Profesor Legutko publikuje między innymi w: „Rzeczpospolitej”, „Wprost”, „Nowym Państwie” i „Critical Review”.
  • Jerzy Kropwinicki – ekonomista, działacz opozycyjny w czasie PRL. W dniu wybuchu stanu wojennego aresztowany i przetrzymywany w więzieniu przez 3 lata (Andrzej Kern był jego obrońcą). Dwukrotny poseł na Sejm (I i III kadencji), minister pracy i polityki socjalnej w rządzie Jana Olszewskiego oraz minister rozwoju regionalnego i budownictwa w rządzie Jerzego Buzka. Od 2002 roku piastuje urząd prezydent Łodzi. W 2006 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
  • Andrzej Wilczkowski – alpinista i taternik. Z wykształcenia inżynier mechaniki – absolwent Politechniki Łódzkiej, twórca kilku patentów z zakresu silników spalinowych. Z zamiłowania historyk. Pisarz, publicysta i felietonista. Autor kilkunastu książek – przede wszystkim o tematyce podróżniczej. Działacz łódzkiego NSZZ „Solidarność”.
  • Andrzej Ostoja-Owsiany – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1943-45 był łącznikiem w Armii Krajowej. Razem z Andrzejem Kernem współzakładał opozycyjną wobec PRL organizację młodzieżową Związek Młodych Demokratów. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autor kilku powieści i opowiadań. Poseł na Sejm II kadencji i senator IV kadencji. Rok przed śmiercią, w 2007 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Elżbieta Cyrkiewicz – w 1992 roku, gdy córka Andrzeja Kerna została uprowadzona – była wiceprokuratorem wojewódzkim w Łodzi. Zadecydowała o rozesłaniu listów gończych za rodziną Malisiewiczów i założenia w ich domu podsłuchów. Została oskarżona o nadużycie swoich uprawnień i miała wytyczoną sprawę karną. Dopiero po latach oczyszczono ją z zarzutów.

pisf20090513184114_Herb_Lodzi

 

 

 

 

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Urząd Miasta Łodzi

Pełna obsada i ekipa

W FILMIE UDZIAŁ WZIĘLI: Andrzej Piotr Kern, Andrzej Kern Junior, Monika Kern, Jerzy Szczęsny, Jerzy Scheur, Rafał Kasprzyk, Stanisław Maurer, Marek Michalik, Longin Chlebowski, Karol Głogowski, Jerzy Nowak, Gustaw Romanowski, Agnieszka Rybak, Grzegorz Wierzchołowski, Anna Skopińska, Leszek Kraskowski, Jerzy Jachowicz
i inni

Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
Zdjęcia: Zdzisław Kaczmarek i Roman Dębski
Współpraca reżyserska: Anna Grażyna Suchocka
Montaż: Tomasz Krzeszowiec, Cezary Kowalczuk
Scenografia i kostiumy: Beata Tumkiewicz
Dźwięk: Andrzej Kowal
Współpraca: Zofia Kucharska-Kowalik, Janusz Jeziorski
Producent: Bogna Janiec i Grzegorz Królikiewicz
Administrator: Anna Sokołowska
Współpraca produkcyjna: Anna Janik, Dariusz Janiec i Mirosław Szczepanek