Próby do „Prób”

Próby do "Prób"

Dane techniczne: 30 min.
Rok: 1998

Jest to filmowa relacja z prób – tuż przed nagrywaniem wielu ujęć, z których najlepsze były włączone do ostatecznej wersji narracji, jakie odbywał reżyser na planie filmowym widowiska telewizyjnego pt. „PRÓBY” będącego adaptacją słynnego eseju Michela Montaigne’a, wielkiego renesansowego myśliciela.
Film ukazuje pracę reżysera: Grzegorza Królikiewicza i aktora: Jerzego Kiszkisa nad rolą. Reżyser i aktor wcześniej wymieniwszy swoje myśli i uzgodnienia dotyczące tego co zawarte jest w tekście, a także jak to zinterpretować – w filmie podejmują decyzje o ostatecznym kształcie wypowiadanych słów i zagranych scen. Decyduje tu nie tylko duchowa i psychiczna akceptacja wcześniejszych uzgodnień, lecz i późniejsza gotowość ciała aktora.
A przecież gotowość aktora nie jest czymś tak natychmiastowym, ani oczywistym jak zaakceptowanie argumentu reżyserskiego.
Ujawnia się ona w procesie dochodzenia do brzmień, rytmów, ekspresji – wydobywających poprzez owo jak, istotę tego, co ma być zawarte w ostatecznej wersji narracji.
W tym swoistym dokumencie ukazana jest osobliwa magia tej pracy – zagadnienie: od „co ?” do „jak ?”.

Pełna obsada i ekipa

Kreacja aktorska: Jerzy Kiszkis
Dźwięk: Ewa Usielska-Bogusz, Wojciech Ślusarz, Andrzej Kowal
Montaż: Jacek Królikiewicz
Opracowanie muzyczne: Marzena Majcher
Kierownik produkcji: Bogna Janiec
Zdjęcia: Jacek Łechtański, Andrzej Wojciechowski
Komentarz, scenariusz i reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
Producent wykonawczy: Studio Filmowe „N”
Produkcja: TVP S.A. Program 2