Życiorys

Polski reżyser i scenarzysta filmowy (treść angielska)Polski reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog; od 1997 r. profesor zwyczajny; autor wielu książek i esejów z zakresu teorii kina.
Studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Zdobywał doświadczenie realizując od 1969 r. filmy dokumentalne i telewizyjny teatr faktu; w 1972 r. zrealizował swój debiut fabularny „Na wylot”.
Współpracuje z Telewizją Polską od 1971 r. W latach 1976-78 kierował Redakcją Teatru Faktu TVP.
Prowadził Zespół Filmowy „ANEKS”.
Od 1981 r. prowadzi zajęcia ze studentami PWSFTv i T w Łodzi; wykładał także na Filmoznawstwie na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie.
Od lipca 2003 r. dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi.
W swoich utworach, wykorzystując różnorodną tematykę, posługuje się szeroką paletą technik i środków wyrazu. Dotyczy to zwłaszcza jego filmów fabularnych i teatru telewizji – utworów o wydarzeniach historycznych i aktualnych, zwracających uwagę na zagadnienia etyczne i społeczne, reagujące na zdarzenia zachodzące w przestrzeni społecznej.

W jego dorobku znajduje się:
39 filmów dokumentalnych,
27 widowisk teatru telewizji,
8 filmów fabularnych,
10 książek teoretycznych,
29 skryptów,
60 scenariuszy.

Grzegorz Królikiewicz otrzymał wiele nagród za swoją twórczość. 30-krotnie w Polsce (m.in. Złote Lwy w Gdyni) i 16-krotnie za granicą (m.in. w Menheimm, Chicago, Panamie, San Remo).

Mottem reżysera jest twierdzenie:

„Pracuję dla przyszłości”.