Sąsiady

Dane techniczne: barwny; 91 min.
Rok: 2014
Produkcja: Polska

“Niezwykły film o zwykłych ludziach”

„Sąsiady” to opowieść o ludziach, którzy żyją obok nas, ale na co dzień ich nie dostrzegamy, wstydliwie spychając poza margines naszego świata, kształtowanego przez media. Film o ludziach bez perspektyw, bez szans, uparcie trwających w swej marnej egzystencji. Ludziach mieszkających we współczesnych gettach, zapomnianych przez rządzących, czyli tych, którzy przecież powinni się nimi opiekować…
Nie jest to jednak film tak pesymistyczny, jak mogłoby się wydawać – pełno w nim humoru, nieraz absurdalnego, pełno w nim przede wszystkim ciepła.
Bo ci ludzie, choć często źli i występni, nie są pozbawieni ludzkich uczuć. Wręcz przeciwnie – wraz z rozwojem akcji dowiadujemy się, że owi prości ludzie mają tych uczuć znacznie więcej niż ci, którzy nimi gardzą. I że właśnie ci prości ludzie skłonni są poświęcić nawet siebie i swoje życie w imię miłości. A czy my, tzw. normalni ludzie, jesteśmy do tego zdolni?

Film na podstawie Adrian Markowski „Sąsiady” (opowiadanie)

NAGRODY
2016 – Nagroda PSC (Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) – Nominacja
Krzysztof Ptak
2016 – Nagroda im. Krzysztofa Krauzego (przyznana przez Gildia Reżyserów Polskich) Grzegorz Królikiewicz

Pełna obsada i ekipa

OBSADA
Ważniak – Marek Dyjak
Żona Ważniaka; „Mebel”, „Kobieta o dwóch sercach” – Kamila Wojciechowicz
Sąsiad; „Wesołych Świąt” – Sławomir Sulej
Żona Sąsiada; „Wesołych Świąt”, „Kobieta o dwóch sercach” – Krystyna Tkacz
Sąsiadka; „Wesołych Świąt”, „Kobieta o dwóch sercach” – Ewa Błaszczyk
Żona; „Okno” – Katarzyna Herman
Mąż; „Okno” – Jacek Poniedziałek
Sąsiadka ze snami; „Sennik sąsiedzki” – Sandra Korzeniak
Sąsiadka od snów; „Sennik sąsiedzki” – Agnieszka Podsiadlik
Niewierząca Sąsiadka; „Wizyta po kolędzie” – Anna Mucha
Noblista; „Autorytet moralny”, „Kobieta o dwóch sercach” – Andrzej Lipiński
Pielęgniarka; „Autorytet moralny”, „Kobieta o dwóch sercach” – Ewa Dałkowska
Wikary; „Wizyta po kolędzie” – Mariusz Pudzianowski
Tajniak; „To ten z naprzeciwka” – Bogdan Koca
Przestraszony; „To ten z naprzeciwka” – Artur Krajewski
Mąż od łazienki; „Dusza człowiek” – Piotr Głowacki
Żona Nawiedzonego; „Koniec świata” – Mirosława Marcheluk
Sąsiad – Ryszard Mróz
Sklepowa – Barbara Szcześniak
Sklepowa – Danuta Rynkiewicz
Nawiedzony – Tomasz Bieszczad
Sąsiad Nawiedzonego – Marcin Ehrlich
Właściciel syrenki; „Okno” – Lech Dyblik
Żona właściciela syrenki; „Okno” – Elżbieta Mielczarek
Matka Ważniaka; „Mebel” – Zofia Bielewicz
Żona Przestraszonego – Ewa Kustusz
Żona sąsiada z dołu – Anna Grzeszczak-Hutek
Sąsiad z dołu; „To ten z naprzeciwka” – Bogusław Suszka
Żona sąsiada z dołu – Dorota Kiełkowicz
Sąsiad z góry – Maciej Ferlak
Sąsiad – Zbigniew Moskal
Sąsiad – Maciej Wilewski
Mąż Sąsiadki ze snami – Sebastian Łach
Sąsiad z naprzeciwka – Paweł Wiśniewski
Żona od łazienki; „Dusza człowiek” – Barbara Lubos-Święs
Śmieszek; „Przemiany” – Edward Kusztal
Inteligent; „Przemiany” – Michał Szewczyk
oprowadzający wycieczkę; „Autorytet Moralny” – Bartosz Warwas

oraz
Zbigniew Sadło
Stanisław Łowicki
Maria Taubwurcel
Sergiusz Pomozow
Maciej Zalewski
Grażyna Suchocka
Danuta Niewiadomska
Marek Błaszczyk
Sławomir Grabski
Zygmunt Bieńkowski
Tomasz Samul
Magdalena Grochowalska

Reżyseria
Grzegorz Królikiewicz

Reżyser II
Bartosz Warwas
Anna Karasińska
Bogna Janiec

Asystent reżysera
Tomasz Pomozow
Piotr Domarańczyk

Casting (reżyseria obsady)
Bartosz Warwas

Scenariusz
Grzegorz Królikiewicz

Zdjęcia
Krzysztof Ptak

Operator kamery
Michał Stajniak
Rafał Wróblewski
Piotr Uznański

Współpraca operatorska
Wiesław Kazimierczak
Piotr Kuik
Michał Cholewiński
Kamil Ciołkowski
Paweł Stopyra
Piotr Maciejewski
Jakub Skrzypczyński

Operator Steadicam
Adam Mendry

Konstrukcje
Stanisław Kwiatkowski
konstruktor slim crane

Oświetlenie
Ferdynand Szczerbowicz

Mistrz
Dominik Szczerbowicz
Andrzej Kiełbasiński
Jerzy Grzywacz

Wózkarz
Ireneusz Dybowski
Tomasz Grzywacz

Obsługa agregatu
Janusz Pawłowski

Sprzęt
Panavision Polska

Zdjęciowy
Marek Pomaski

Garderoba, make-up, toalety

Postprodukcja obrazu
Krzysztof Ptak

Scenografia
Zbigniew Warpechowski

Współpraca
Maciej Biegański

Scenograf II
Marcin Buśko

Dekoracja wnętrz
Izabela Cieszko

Rekwizyty
Marek Zagdański
Katarzyna Jędrzejczyk

Kostiumy
Beata Tumkiewicz

Kostiumograf II
Justyna Cieślik-Płusa

Garderoba
Marek Błaszczyk
Krystyna Kazimierczak
Mirosława Sikora

Konsultacja muzyczna
Bogumiła Kłopotowska

Dźwięk
Piotr Knop
Jan Freda

Mikrofoniarz
Krzysztof Bogucki
Tomasz Kamiński
Łukasz Banach

Postprodukcja dźwięku
Piotr Knop
Malwina Czajka

Koordynacja
Toya Studios

Montaż dźwięku
Piotr Knop

Asystent montażysty dźwięku
Justyna Król

Efekty synchroniczne
Henryk Zastróżny

Montaż
Cezary Kowalczuk

Asystent montażysty
Justyna Król

Charakteryzacja
Waldemar Pokromski
Beata Rółkowska

Współpraca charakteryzatorska
Tomasz Matraszek
Katarzyna Lipińska
Paula Adryańczyk

Fotosy
Jacek Łukasiewicz

Making of
Małgorzata Szyłak

Statyści
Krzysztof Wojdal
Barbara Bortkiewicz

Obsługa prawna
Monika Grabowska-Dziadak

Efekty komputerowe
Jacek Skowroński

Transport
Krzysztof Lipiński
Krzysztof Węcławowicz

Catering
Krzysztof Adamus

Kierownictwo produkcji
Zofia Wieczorek

Kierownictwo produkcji II
Tomasz Jaskulski
Tomasz Samul

Współpraca produkcyjna
Ewa Płaza
Agata Golańska
w okresie developmentu

Kierownictwo planu
Piotr Nowacki

Dyżurny planu
Grzegorz Cezak
Krzysztof Kamiński
Kamil Karasek

Sekretariat planu
Małgorzata Kierska

Administracja
Anna Siemieniuk

Kasjer
Agnieszka Dec

Producent wykonawczy
Jolanta Tobota

Producent
Łukasz Barczyk

Koproducent
Jerzy Kapuściński

Produkcja
Studio Filmowe Kadr

Koprodukcja
Telewizja Polska
Program 2

Współfinansowanie
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Urząd Miasta Łodzi

Dystrybucja
Kino Świat